Avaleht

Piltsõnastik

Sõnastik

Mõõga ajalugu

Valmistamine

Hooldus ja kasutamine

Võltsingud

Togi - mõõga poleerimise kunst

Lõikedünaamika


Naginata/nagamaki

Naginata ajalugu

Oda (Yari)

Oda ajalugu

 

Allalaadimiseks

Lingid


Jaapani oda (yari)

Yari on jaapanlaste torkeoda. Odade ajalugu jaapanis on küllaltki pikk, kuid nende tähetund saabus alles 16. sajandiks ning kestis vähem kui sada aastat. Sellegipoolest jättis oda oma jälje jaapani sõjapidamise ajalukku kui äärmiselt efektiivne relv, mis tihtipeale otsustas lahingu saatuse. Oda eeliseks oli selle suhteliselt lihtne kasutamine (lahinguformatsioonis võideldes peamiselt vaid torketehnikad), odaüksuste võime osutada efektiivset vastupanu igasugusele ratsa- ning jalaväele ning loomulikult nende tootmise odavus ning lihtsus. Jaapani odasid on nii lihtsamaid, kui ka meisterseppade poolt valmistatud äärmiselt hinnalisi sepakunsti pärle, mille sepistamine on kahtlemata olnud märksa keerulisem ülesanne kui mõõga valmistamine. Leidub nii ühe tugevusega terasest tehtud odasid kui ka mõõga sarnaselt erineva tugevusega terasest odasid. Kuigi oda valmistamiseks kulub küll vähem materjali ning ka tera on reeglina lühem, pole oda sepistamine sugugi lihtne ülesanne, rääkimata poleerimisest. Näiteks odadest kõige aukartustäratavamal, jumonji yari'l on 6 lõiketera ja seega kuni 12 kissaki't ja tera külge! Tavalisel mõõgal on reeglina vaid kaks kissaki't ja üks lõiketera. Samuti on jumonji yari terade geomeetria poleerijale paras pähkel. Ka pikkade omi yari'de valmistamine pole sugugi kergete killast, kuna karastamisel kipub tera painduma, seega on pika, sirge ja odatera sepistamine paras kunsttükk.

Odasid on väga mitut tüüpi. Erinevatest odakujudest saate ülevaate kõrvalolevalt jooniselt.

Vajuta pildile, et näha suuremalt

su yari - tavaline, sirge oda

katakama yari - poolikut risti meenutav yari. Tõenäoliselt osad sellised odad on tehtud lahingu käigus viga saanud jumonji-yaridest.

jumonji yari - ristikujuline oda. Risti haarasid kasutati ratsanike sadulast maha tõmbamiseks. Seda tüüpi odasid on väga mitmesuguseid, nii lihtsaid sirgete haaradega riste, kui ka äärmiselt keerulisi sepakunsti šedöövreid, nagu nt chidori jumonji yari.

kikuchi yari - üheteraline oda, mille tera kuju on unokubi zukuri või kanmuri otoshi zukuri

omi no yari - üle 2 shaku pikkune sirge kaheteraline oda

fukuro yari - oda millel puudub nakago ja mis kinnitub varre külge pesa abil

Oda sõnastik

Mõned seletused ja kommentaarid

Oda varre joonise peal olen eri materjalidest elemendid eristanud üksteisest värvidega - pruun tähistab puud, oranž väärismetalli (vask või kuld) ning hall terast. Kuigi see määratlus pole lõplik ja kehtiv kõikide odade puhul (elementide materjalides esines varieeruvust), annab see oda osadest parema ülevaate.

Oda tupp (saya) oli alati lakitud ning tihtipeale oli tupe peal ka mon, ehk klanni "logo". Kabura-maki, ehk käepideme mähitud osa, võis olla valmistatud erinevatest materjalidest, nt puuvill, nahk, siid jne (sarnaselt mõõga tsuka-maki'le). Ishizuki, ehk oda tagumine tipp, oli tihtipeale valmistatud rauast (esines loomulikult ka vasest jne), kuna ishizuki't kasutati teiseseks ründeks kui rünnak oda teraga ebaõnnestus.

Oda varred olid küllalt sarnased naginata vartele, paljuski on kattuvad nii osad, nende nimed kui ka funktsioonid.

Oda valmistamine
Nippongo reproduktsiooni sepistamine

Mõned klipid oda kasutamisest
YouTube - Hozoin Ryu Sojutsu at Atsuta Jingu 2006 45th Embutaikai
YouTube - Owari Kan ryu sojutsu at Atsuta Jinja
YouTube - Owari Kan ryu sojutsu randori
YouTube - Owari Kan ryu Sojutsu Kata

Uued klipid!

YouTube - Owarikan Ryu Spear and Sword May 5, 2007
YouTube - Owari Kan-ryu sou jutsu